Athletic Hall of Fame

In 2015 the Athletic Hall of Fame inducted the 1963 Canisius Varsity Golf Team - Undefeated, All-Catholic Champions

Left – Right: (kneeling) Daniel Lucas ’63 and Patrick Rimar ’63; (standing) Fr. John G. Sturm, S.J. ’35, Coach, Anthony Kaye ’63*, David Steuernagel ’63, Robert Gauchat ’63, and Timothy Gallagher ’63*

Under the watchful eye of Fr. John Sturm, the senior laden linksmen started their year within the friendly confines of their home course, Grover Cleveland. The former U.S. Open course provided a tough but fair training ground for the Crusaders to hone their skills. The 1962-63 golf team met every challenge on the course and through the individual efforts of each member the team stood undefeated at the end of the season. The season culminated at Sheridan Golf Course with a Crusader victory and Bob Gauchat earning an All-Catholic medal.


 

Athletic Hall of Fame Members 


First Name

Last Name Class Inducted Sport
         
Vincent Amoia ’81 1987 Wrestling
Dr. John Boehm ’57 1987 Swimming
John Buszka ’72 1987 Baseball
Leo Coleman ’64 1987 Tennis
Dennis Conrad ’70 1987 Golf
Paul Diehl ’76 1987 Bowling
Kevan Green ’60 1987 Crew
William Kaminska ’76 1987 Hockey
Philip McConkey ’75 1987 Football
David McCracken ’64 1987 Cross Country
Vincent McNamara ’26 1987 Football, Basketball, Baseball
John Stasio ’61 1987 Basketball
Istivan Tamoga ’81 1987 Soccer
Capt. William Tatu, Jr. ’70 1987 Track
Michael Connolly ’70 1989 Football
Alan Cooper ’60 1989 Baseball
Kenneth Crosta ’83 1989 Hockey
Gary Douglas ’66 1989 Basketball
Peter Grimm ’80 1989 Baseball
Kenneth Hohl ’55 1989 Football
Larry Hokaj ’81 1989 Basketball
Timothy Kane ’80 1989 Soccer
Joseph Krakowiak ’63 1989 Crew
Gerard Lucas ’68 1989 Swimming
W. Daniel McNaughton ’67 1989 Cross Country 
Anthony Merriweather ’82 1989 Basketball
Michael Muehlbauer 56 1989 Football
Jeffery Woeppel ’64 1989 Basketball
Hon. Christopher Burns ’70 1992 Baseball
Damian Courtin ’73 1992 Tennis
Victor "Jay" Davis ’83 1992 Soccer
Elmo Drilling 42 1992 Football
Mark Jay ’71 1992 Wrestling
Ronald Koch ’50 1992 Football
Kenneth Komo ’56 1992 Baseball
Mark Kostrzewski ’70 1992 Crew
Jon Lauria ’84 1992 Wrestling
William Maloney, Jr. ’80 1992 Cross Country
Joseph Michael ’64 1992 Football
Richard Myers ’60 1992 Basketball - Inducted as Barnes Award Winner
Paul Narduzzo ’77 1992 Hockey
Edward Odre ’76 1992 Swimming
Thomas Pitz ’63 1992 Bowling
Gerald Pollock ’74 1992 Swimming
James Schratz ’65 1992 Track and Field
Joseph Trimboli ’42 1992 Basketball
Peter Vogt ’77 1992 Golf
Coach John Barnes, Sr.   1994 Coaching
Martin Breen, Sr. ’45 1994 Football
Carl Chase ’79 1994 Football, Track
John Connelly, Jr. '44 1994 Baseball, Football
Stephen Creahan ’69 1994 Basketball, Football
Col. Nicholas Grunzweig ’38 1994 Basketball, Football
William Johnson 50 1994 Football
John Kaminska ’73 1994 Baseball, Hockey
Jeffrey Korn ’79 1994 Football, Basketball
William Lawley, Jr. ’81 1994 Soccer, Baseball, Hockey
Dr. Kevin McNamara ’75 1994 Swimming
James Neil ’86 1994 Crew
Timothy Rine ’88 1994 Golf, Baseball
Bryan Tenney ’76 1994 Baseball - Barnes Award
Staff Sgt. Leonard Anthony, Jr., USMC ’81 1995 Track and Football
Edward D’Arata, Jr. ’69 1995 Football, Baseball, Track
John McCarthy, Jr. ’84 1995 Basketball, Football, Baseball
David Miller ’80 1995 Baseball, Basketball, Cross Country
Patrick Plunkett ’77 1995 Football, Basketball, Baseball
Paul Smaldone ’60 1995 Baseball, Basketball, Football
Mark Werder ’76 1995 Hockey
Joseph Bremer ’73 1996 Football
Dr. Peter Curtin ’71 1996 Football
Donald Fornes, Sr. ’32 1996 Football
Dr. Mark Reger ’69 1996 Track and Field
John Sawicz ’75 1996 Football
Gerard State ’46 1996 Football
Richard Willett, Sr. ’38 1996 Football
William Koessler ’74 1997 Football and Swimming
James McCarthy ’53 1997 Basketball
Dennis McCleary ’70 1997 Football, Baseball, Track
Andrew Meaney, Jr. 43 1997 Football and Baseball
Dr. Marcus Romanowski ’85 1997 Crew
Richard Wachter ’62 1997 Football, Basketball, Baseball
David Zygaj ’81 1997 Football and Hockey
  1952 & 53 Basketball   1998  
Paul Cummings ’67 1998 Football, Baseball, Track
Mark Fitzgerald '79 1998 Baseball, Basketball, Cross Country
Paul Guarnieri ’57 1998 Baseball, Basketball, Football
Edward Howard, Jr. 75 1998 Basketball, Track, Football
William Knox ’67 1998 Football and Track
Martin Mazzara ’84 1998 Wrestling and Football
Thaddeus Wojcinski ’49 1998 Basketball and Baseball
  1972-73 Varsity Football 1999  
Keith Bakowski ’81 1999 Football and Track
Paul DiRosa ’66 1999 Football and Baseball
Frank Hartney ’41 1999 Football and Hockey
Thomas Housler ’66 1999 Baseball, Basketball, Football
John "Jay" Meyers ’64 1999 Crew
Gary Pino ’74 1999 Hockey
Charles Weber ’73 1999 Baseball and Football
  1950-51 Swim Team   2000  
Benjamin Batory ’89 2000 Basketball
David Butler ’71 2000 Football, Basketball, Baseball, Track
Mark Butler ’76 2000 Football, Basketball, Baseball
John "Bucky" Connolly ’41 2000 Basketball and Football
Salvatore "Sam" LaDuca, III ’87 2000 Baseball, Football, Basketball
Dr. Robert Nist ’60 2000 Basketball, Cross Country, Tennis, Track
Rev. Msgr. John "Jack" Weimer ’50 2000 Football and Crew
  1971 Mile Relay Team 2001  
Michael Ahern ’78 2001 Wrestling and Football
Louis DePerro ’31 2001 Football, Basketball, Baseball
Carl Emerling ’73 2001 Football, Basketball, Baseball, Track
James MacKinnon ’55 2001 Basketball and Baseball
Dr. Jeffrey Schratz ’75 2001 Hockey
Kevin White ’67 2001 Track, Cross Country, Tennis
Martin White '84 2001 Track and Field
  1971, 72, 73 Varsity Baseball 2002  
Patrick Brady ’77 2002 Football and Basketball
Alvah Connolly ’44 2002 Basketball
Richard Dobmeier ’46 2002 Football and Hockey
Kraig Kurzanski ’84 2002 Football and Baseball
Anthony Leone ’69 2002 Football, Wrestling, Track
James Skipper   2002 Coach
Jon Udwadia ’88 2002 Tennis 
Cmdr. Kevin Walter, USN ’73 2002 Football, Basketball, Track
  1972-73 Varsity Hockey 2003  
Francis Cosgrove ’67 2003 Basketball and Baseball
George Ellis ’42 2003 Basketball and Baseball
Raymond Flannery ’86 2003 Baskeball
Michael Lawley ’88 2003 Baseball and Hockey
John Ruffino ’72 2003 Basketball
Dr. Richard Saab ’58 2003 Basketball and Golf 
  1986 Lightweight Crew 2004  
John Caulfield ’68 2004 Football and Baseball
Martin Hanaka ’67 2004 Football, Basketball, Baseball
Donald Harter ’49 2004 Basketball and Baseball
Michael Mazzara ’88 2004 Wrestling
Barton Simonian ’81 2004 Football and Wreslting
Peter Simonian ’94 2004 Baseball, Football, Track, Basketball
  1951 Varsity Football   2005  
William Coppola ’68 2005 Basketball and Baseball
John Creahan, Jr. ’77 2005 Football, Basketball, Baseball, Track
Paul Gregory ’78 2005 Baseball, Hockey, Football
Michael LoTurco ’87 2005 Football and Track
Earl Scheelar ’49 2005 Baseball, Hockey, Football
Charles Zernentsch ’63 2005 Baseball, Swimming, Football, Track 
  1985-86 Heavyweight Crew 2006  
Hon. Michael Broderick ’56 2006 Basketball
Arthur Buczkowski ’54 2006 Baseball, Football, Hockey
Stephen Connelly ’76 2006 Football
Daniel Farley '63 2006 Football
William Fisher '68 2006 Track and Cross Country
Jay Jakubowski ’95 2006 Volleyball and Track
Rev. John Sturm, S.J. 35 2006 Football and Baseball
Richard Wnuk ’85 2006 Basketball
  1962 & 63 Varisty Football 2007  
James Corcoran ’59 2007 Track, Basketball, Football
Kevin Curran ’75 2007 Football and Baseball
Darren Fenn ’97 2007 Basketball and Volleyball
Frank Polino ’77 2007 Football and Baseball 
B. William Ralyea ’64 2007 Football
Brendan White '74 2007 Cross Country and Track
  1978 & 79 Varsity Cross Country  2008  
John Christ ’95 2008 Baseball, Hockey, Golf
John "Jake" Jekielek ’65 2008 Basketball
Salvatore "Torre" Mazzara ’91 2008 Wrestling
Brent Nowicki ’97 2008 Lacrosse
Nathan Rewers '95 2008 Baseball
John Schratz ’86 2008 Hockey
A. Robert "Al" Schuster ’70 2008 Track, Basketball, Football
  1983 Varsity Hockey   2009  
Emmett Creahan ’73 2009 Football
John "Jack" Dunnigan ’53 2009 Track
William Farley ’59 2009 Football
Brian Hennessy ’93 2009 Baseball and Basketball
Donald Seitz ’77 2009 Cross Country
  1980 Varsity Soccer Team 2010  
Robert Austin ’38 2010 Football and Basketball
Timothy Barrett ’71 2010 Football, Swimming, Track
Chris Barry ’99 2010 Volleyball, Basketball, Baseball
Brendan Curley ’89 2010 Soccer and Hockey
Philip Gangi '90 2010 Baseball and Football
John "Jack" Turner ’00 2010 Wrestling
  1961-63 Varsity Crew 2011  
Christopher Bonn ’73 2011 Hockey
Thomas Keenan ’96 2011 Basketball
Brian Keenan ’99 2011 Basketball
Lawrence Michael ’65 2011 Baseball
Dr. Donald Salva ’53 2011 Football and Swimming
  1994-1997 Varsity Baseball 2012  
John Barnes, Jr. ’76 2012 Football
D. Steven Coppola ’02 2012 Crew
Frank Fusco ’98 2012 Football and Basketball
Mark Pleto   2012 Football, Basketball, Baseball
John Restivo ’94 2012 Baseball
Paul Sawicz ’70 2012 Football and Track
Thomas Sherby ’52 2012 Hockey
George Zenger ’50 2012 Football
  1972- 1977 Varsity Football 2013  
  1977-78 Varsity Wrestling 2014  
Ryan Crawford ’99 2014 Lacrosse
Martin Crotty ’94 2014 Crew
Dr. Michael Sansone ’64 2014 Football, Basketball, Baseball, Track
Kenneth Schoetz ’74 2014 Football
  1963 Varsity Golf   2015  
Coach John Barnes, Sr.   1994 Coaching
John Brady 1908 D  
Robert Campbell ’22 D  
James Cunningham ’54 D  
Richard Diebold ’47 D  
John Fahey ’52 D  
L. Robert Gauchat 38 D  
Dale Hohl ’53 D  
Peter Mancuso ’32 D  
Peter Mancuso, Jr. ’59 D  
Cornelius McGillicuddy ’39 D  
Michael Regan, Jr. ’52 D  
Maynard Schaus ’45 D  
Aloysius Schmitt '50 D  
Sibby Sisti ’38 D  
Francis Toomey ’40 D  
Richard Werder '41 D  
Gerald Zimmerman ’13 D  

 

Key

D - Distinguished Hall of Honor
Note: Distinguished Hall of Honor indicates that inductee was elected before 1987 when the Athletic Hall of Fame was created and was moved into the Athletic Hall of Fame after 1987.


 

John F. Barnes Award

John Barnes was a dedicated coach and faculty member for 42 years. The Barnes award recognizes alumni or other members of the school community for their contributions to Canisius High School athletics.

John F. Barnes Award Recipients

Induction Year First Name Last Name Class Year
1956 Cornelius V. McGillicuddy '39
1957 Dale J. Hohl '53
1958 James W. Cunningham '54
1959 James W. MacKinnon '55
1960 Kenneth D. Komo '56
1961 Michael J. Meuhlbauer '56
1962 Elmo V. Drilling '42
1963 Richard I. "Bus" Werder, Sr. '41
1964 William A. Johnson '50
1965 Richard J. Stedler '35
1966 Rev. W. Robert Burns, S.J.  '28
1968 Vincent M. McNamara '26
1973 James D. Burke '49
1974 Lawrence J. Felser '51
1975 Dr. Daniel E. Curtin '41
1976 John B. Buszka '72
1977 William J. Cotter '48
1978 Philip J. McConkey '75
1979 Hon. Joseph D. Figliola '42
1980 Edwin H. Anderson, Jr. '45
1981 Elmer J. "Skip" Doyle, Jr. '50
1982 Edward J. Kobierecki '61
1983 Frank Mack '47
1984 William C. Grotke '60
1986 Joseph J. Krakowiak '63
1987 Joseph P. Michael '64
1989 W. Gary Neunder '62
1990 Paul J. Smaldone '60
1992 Richard J. Myers '60
1993 James W. Neil '86
1994 Bryan E. Tenney '76
1995 James P. Corcoran '59
1996 George T. Constantine, Jr. '49
1997 Richard A. Grimm III '79
1998 Joseph G. Scully '50
1999 Col. August H. Hein '49
2000 Paul Lamb  
2001 Darren Fenn '97
2002 Joseph C. Bremer '73
2003 John E. Hailand  
2004 Rev. Richard J. Zanoni, S.J.  
2005 Robert E. O'Connor '55
2006 James L. Skipper  
2007 Charles Fontana  
2008 Rev. Eugene A. Zimpfer, S.J. '49
2009 Jeffrey P. Gemmer  
2010 James J. Lilley '67
2011 Thomas H. Keenan  
2012 Ronald F. Ahrens '50
2013 Patrick J. Plunkett '77
2014 Dr. Leo A. Kane '50